Jak dobrze zadbać o bezpieczeństwo w podróży?

Większość osób bardzo lubi podróżować, zwłaszcza w sezonie wakacyjno-urlopowym. Korzystamy przy tym z rozmaitych środków transportu, zakładając że dowiozą nas one na miejsce planowanego wypoczynku całych i zdrowych. O ile na środki bezpieczeństwa w samolocie czy pociągu nie mamy większego wpływu, o tyle w przypadku podróży własnym autem jest inaczej.

Przygotowanie do wyjazdu

gaśnice do samochoduWielu z nas zastanawia się do ostatniej chwili, czy zabraliśmy wszystko, co potrzeba. Przy opuszczaniu domu pamiętajmy jednak nie tylko o bagażach i ich zawartości, lecz również o właściwym wyposażeniu samochodu, jak na przykład skompletowana apteczka czy gaśnica. Ta ostatnia jest bardzo potrzebnym, ale często ignorowanym przez kierowców elementem. Zaletą posiadania jej w aucie jest możliwość zduszenia ewentualnego pożaru zanim rozprzestrzeni się on na tyle, by spowodować nieodwracalne szkody. Warto przypomnieć, że w naszym kraju posiadanie gaśnicy w samochodzie (co najmniej jednokilogramowej) jest obowiązkiem, a jej brak może skutkować wysokim mandatem. Porównując kwotę kary z ceną gaśnicy (wahającą się w przedziale od kilkudziesięciu do nieco ponad stu złotych), nie sposób nie stwierdzić, że dużo lepszym wyjściem jest zakup wymaganego przedmiotu, nawet jeśli wielu osobom wydaje się on niepotrzebny. W gaśnice do samochodu można się zaopatrzyć między innymi w sklepach dla zmotoryzowanych czy hipermarketach.

Przed podróżą obowiązkowo sprawdź, czy twój samochód posiada wszystkie wymagane prawnie środki bezpieczeństwa – jeśli nie ze względu na własny spokój, to choćby po to, by uniknąć płacenia ewentualnego mandatu. Apteczka, gaśnica, czy nawet trójkąt ostrzegawczy naprawdę mogą uratować twoje zdrowie oraz mienie, a być może i życie – także twoich bliskich i pozostałych uczestników ruchu.