Metody usuwania subitu z podłogi

Subit to groźna, toksyczna substancja, którą do 1995 roku wykorzystywano w celu przyklejenia posadzek podłogowych. Wtedy jeszcze nie posiadano świadomości jego szkodliwości, wobec czego był wykorzystywany bardzo często. Oczywisty jest więc fakt, że subit należy usunąć, ale zrobić to należy z aptekarską dokładnością, bo w innym wypadku nawet drobne pozostałości zagrażają naszemu zdrowiu. 

W jaki sposób bezpiecznie usunąć subit?

frezowanie subituSubit to lepiąca, smolista substancja znajdująca się pod posadzką, której nie pozbędziemy się domowymi sposobami. Istnieje kilka metod, którymi zajmują się wyspecjalizowane ekipy i dzięki którym pozbędziemy się lepiącego niebezpieczeństwa raz na zawsze. Istnieje usuwanie chemiczne z wykorzystaniem rozpuszczalnika, jednak należy wiedzieć, że rozpuszczony subit będzie wnikał w beton, a to trwale uniemożliwi dalsze mocowanie drewnianych elementów. Dlatego istnieje też metoda mechaniczna, którą możemy wykonać sami, ale tylko po wypożyczeniu specjalistycznego sprzętu. Czynności, które składają się na mechaniczne usuwanie subitu to kolejno: szlifowanie przy pomocy szlifierki ze specjalną nakładką do usuwania subitu, frezowanie subitu frezarką do betonu i na końcu odkurzanie pozostałości. Czynności te muszą zostać wykonane niezwykle precyzyjnie, aby nie pozostawić nawet najmniejszych drobinek, gdyż nawet one stanowią zagrożenie dla zdrowia w przyszłości. 

Niezależnie od wybranej metody, należy zwrócić uwagę na zastosowanie odzieży ochronnej zarówno wtedy, kiedy sami podejmujemy się wypożyczenia sprzętu i usunięcia subitu, jak i wtedy, kiedy robi to specjalna ekipa. Usuwanie subitu ma na celu przede wszystkim troskę o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, wobec czego ważne jest, aby sam proces pozbywania się tej substancji nie stanowił dla nikogo zagrożenia.