Na jakich zawodach wykonywany jest pomiar czasu?

Każdy sport charakteryzuje się innymi zasady rozstrzygania zwycięzcy. Niektóre zależą od wysokości, jak skok wzwyż lub skok o tyczce, od odległości, jak na przykład skoki narciarskie lub pchnięcie kulą, a niektóre od kilogramów, jak na przykład dźwiganie ciężaru. Są również sporty, w których liczy się czas.

Pomiar czasu i rożne dyscypliny sportowe

dokładny pomiar czasu na zawodachGłówną zasadą w takich sportach jest przebycie określonej odległości w jak najkrótszym czasie. Generalnie istnieje wiele dyscyplin związanych z takimi zasadami. Wyróżnić tutaj możemy zarówno dyscypliny, które są charakterystyczne dla okresu letniego, jak i te, które są wykonywane simą. Najważniejsze jest to, aby wykonywać dokładny pomiar czasu na zawodach. W związku z tym rozwinęła się technologia w zakresie dokładnego miernictwa. Jeżeli chodzi o dyscypliny sportowe, w których jest mierzony czas, to pierwsze co przychodzi na myśl, to biegi. Mierzy się wszystkie rodzaje biegów: sztafetowe, krótkodystansowe, maratony czy też biegi przełajowe. Dany zawodnik ma na swoim ubraniu przyczepioną specjalne oznaczenie z numerem, które jest wychwytywane przez fotokomórkę na danym dystansie i w ten sposób mierzony jest czas zawodnika. Te same zasady dotyczą kolarstwa zarówno górskiego, jak i takiego, które jest popularne na nizinach. Czas mierzony jest również na zawodach pływackich, podczas wyścigów żużlowych lub formuły jeden. Jeżeli chodzi o sporty zimowe, to chyba najbardziej popularną dyscypliną, w jakiej mierzony jest czas jest narciarstwo. Pomiar czasu musi być w tym przypadku bardzo dokładny, ponieważ niejednokrotnie wynik rozstrzygały setne sekundy. Inną dyscypliną może być przykładowe łyżwiarstwo szybkie lub saneczkarstwo.

Jak widać, podczas wielu zawodów sportowych wykonywany jest pomiar czasu. Ważne jest w tym wszystkim to, aby był przede wszystkim precyzyjny, wówczas wynik jest sprawiedliwy.