Odpowiedni wkręt umożliwia łączenie blach stalowych

Łączenie powierzchni w zależności od charakterystyki łączonych materiałów może być procesem dosyć skomplikowanym. Do łączenia materiałów należy zawsze używać produktów, które są do tego przeznaczone. Na rynku jest dostępnych wiele technologii i produktów, które umożliwiają trwałe lub rozłączne połączenia.

Wkręt farmer do łączenia arkuszy blachy

wkręty farmeryDo połączeń rozłącznych należą takie technologie, które nie powodują uszkodzenia materiałów łączonych podczas ich rozłączania. Połączenia trwałe natomiast powodują uszkodzenie materiałów przy próbie ich rozłączenia. Szczególnym przypadkiem jest łączenie blach metalowych. Do tego celu często używane są wkręty farmery, które dzięki swojej unikalnej budowie są w stanie mocno połączyć dwie lub więcej blach ze sobą. Wkręt farmer posiada właściwości, które umożliwiają bieżące gwintowanie otworu pod połączenie. Inaczej są one nazywane jako łączniki wiercące samogwintujące, które są przeważnie wykonane ze stali węglowej. W zależności od potrzeb na rynku jest dostępna cała gama wkrętów farmerów. Ich podstawowymi parametrami jest długość wkrętu, jego średnica oraz skok gwintu. Oprócz tego ważnym aspektem jest również przeznaczenie danego łącznika. Niektóre z wyżej opisywanych wkrętów dobrze sprawdzą się w aplikacjach, gdzie niezbędne jest połączenie kilku płyt, inne natomiast lepiej nadają się do łączenia pojedynczych arkuszy blachy.

Oprócz tego zawsze należy zwracać uwagę na osprzęt towarzyszący zakupywanym wkrętom. Większość z dostępnych obecnie na rynku rozwiązań w standardzie posiada bowiem podkładkę gumową, która zapobiega uszkodzeniom blachy a następnie jej korozji. Podkładka ta znajduje się pod łbem wkręta co umożliwia szybki montaż bez dodatkowych czynności. Jak widać wkręty farmery są bardzo przydatne wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba połączenia ze sobą kilku arkuszy blachy.