Produkcja lin plecionych

 

Liny, które się plecie wykonuje się w bardzo ciekawy sposób. Korzysta się przy tym z maszyny, która z mniejszych sznureczków robi większe, dzięki czemu powstaje kawałek mocnego sznura. Tak naprawdę produkcją tych lin można się zajmować nawet w garażu. Maszyny nie zajmują dużo miejsca, a pobór ich energii również nie jest zbyt wysoki. Trzeba tylko pamiętać o tym, by sprawdzić jakość lin.

Jak produkować liny?

lina plecionaAby zrobić dobre liny niezbędna będzie maszyna, za pomocą której wykonuje się plecenie. Trzeba zadbać o to, by maszyna była wysokiej jakości. Jeśli tak będzie, nie będziemy mieć żadnych problemów z jakością lin. Najczęściej liny plecione wykonuje się z lnu lub włosia. Ten surowiec można kupić w hurtowniach, a także przez Internet. Warto jest zadbać o to, by liny podczas plecenia były odrobinę wilgotne. Podczas wysychania staną się one bardziej zwarte, co również poprawi ich jakość, a co najważniejsze – wytrzymałość. Liny testuje się na specjalnych prasach, które badają nacisk, który jest możliwie dopuszczalny. Wiąże się dwa końce liny na specjalnym drążku. Później trzeba powoli i stopniowo zwiększać nacisk. Na wskaźniku są dwie wskazówki, które pokazują taką samą wartość. Różnica polega na tym, że gdy lina pleciona osiągnie już poziom maksymalny naprężenia, jedna zostanie, cały czas wskazując wartość w kilogramach, a druga powróci na swoje miejsce. To bardzo dokładna metoda mierzenia.

Liny tego typu są bardzo dobre i każdy, kto z nich korzysta to potwierdzi. Można je wykorzystywać nawet do wspinaczki i nie będzie to żaden problem. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zadbać o to, by lina miała wykonane badania dotyczące maksymalnego udźwigu, zarówno jeśli chodzi o ciężar stopniowy, jak i nagły. Wtedy będzie ona odpowiednia do użytkowania.