Sekrety udanych negocjacji

Nie jest tajemnicą fakt, że w obecnych czasach nie zawsze da się łatwo znaleźć dobrze płatną pracę. Przekonałem się o tym, kiedy wyjechałem do większego miasta na studia i musiałem poszukać dodatkowego źródła zarobku. Wiedziałem, że bez wyższego wykształcenia albo doświadczenia nie mogę liczyć na świetne oferty, ale nie spodziewałem się, że znalezienie pracy będzie aż takie trudne. Co więcej, kiedy skończyłem studia z wyróżnieniem, także miałem trochę problemów podczas poszukiwania zajęcia w zawodzie.

Dlaczego zawsze warto prowadzić negocjacje?

negocjacje wynagrodzeniaDziesiątki rozmów kwalifikacyjnych sprawiły, że zyskałem w tej kwestii sporo cennego doświadczenia. Na początku w ogóle nie wiedziałem, jak powinienem zachowywać się podczas takiego spotkania, w efekcie czego popełniałem sporo błędów, które często zmniejszały moje szanse na dostanie pracy. Teraz wiem, że niezwykle ważny jest schludny, elegancki wygląd oraz pozytywne nastawienie. Wiele osób popełnia duży błąd, wchodząc do gabinetu i trzęsąc się z nerwów — w praktyce lepiej ukryć swój stres i wejść do pokoju z uśmiechem na ustach. Bardzo ważne są też negocjacje wynagrodzenia. Kiedy podczas pierwszych rozmów ktoś pytał mnie, ile chciałbym zarabiać, nie wiedziałem, co odpowiedzieć i podawałem niskie kwoty, ponieważ uważałem, że dzięki temu będę miał większe szanse na znalezienie zatrudnienia. Na szczęście z czasem z tego zrezygnowałem i nauczyłem się, że jeśli sam nie docenię swojej pracy oraz czasy, to nikt inny za mnie tego nie zrobi. Dlatego obecnie podaję stawki, które są odpowiednie do posiadanych przeze mnie umiejętności i doświadczenia.

Wbrew pozorom znalezienie ciekawej pracy nie zawsze musi być trudne. Niekiedy wystarczy poznać kilka prostych zasad, dzięki którym potencjalny pracodawca może na kogoś spojrzeć zupełnie innym wzrokiem. Nie bez powodu zresztą mówi się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Dlatego warto poświęcić odrobinę wolnego czasu i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej.