Sterowanie procesami z wykorzystaniem siłowników

Automatyzacja procesów przemysłowych wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Układy automatyki bardzo mocno opierają się bowiem na sposobie sterowania urządzeń wykonawczych. Do sterowania danymi maszynami wykorzystywane są często sterowniki programowalne oraz układy oparte na przekaźnikach i stycznikach. Niektóre procesy wymagają urządzeń zasilanych pneumatycznie, hydraulicznie lub elektrycznie.

Napęd elektryczny układów wykonawczych

siłowniki elektryczneDo sterowania zamykaniem czy otwieraniem różnego rodzaju klap stosowane są przeważnie siłowniki elektryczne, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle oraz automatyce. Urządzenia te są traktowane jako element wykonawczy, który może mieć wiele zastosowań. Oprócz wcześniej wspomnianego sterowania klapami wykorzystywane są one również do otwierania bram, furtek czy okien dachowych, które są częściami inteligentnego budynku. Są one prostym elementem zarówno w instalacji, obsłudze czy konserwacji. Wybierając siłownik do danej aplikacji należy w pierwszej mierze zwrócić uwagę na napięcie jego zasilania. Najpopularniejszymi modelami są siłowniki zasilane 12V, 24V lub 36V. Warto dodać, że siłowniki elektryczne są niezawodnymi elementami wykonawczymi, które są w stanie zastąpić układy sterowane pneumatycznie czy hydraulicznie. Dzięki temu unika się konieczności prowadzenia dodatkowej instalacji zasilającej w postaci sprężonego powietrza czy wody.

Siłowniki elektryczne można kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu rozwiązań co przekłada się na spadek cen poszczególnych modeli. Dzięki temu klient końcowy decydując się na konkretnego producenta ma pewność, że otrzymuje produkt wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie. Jak widać układy automatyki przemysłowej szczególnie te wykonawcze są często realizowane w oparciu o siłowniki elektryczne.